content top
Kiedy potrzebna jest księgowość?

Kiedy potrzebna jest księgowość?

Rozliczanie się zupełnie samodzielnie?

Z pewnością najtańszą opcją jest samodzielne rozliczanie się urzędami i kontrahentami. O ile na początku będzie to kwestia opłacenia składek i złożenia odpowiednich deklaracji w ZUS-ie, co nie powinno być dużym problemem, o tyle rozliczanie podatku dochodowego, sprawozdania do skarbówki, odliczenia od podatku, pilnowanie terminów składania wniosków, deklaracji i zeznań mogą być kłopotliwe dla laika.

Komu nie brak cierpliwości i ma czas, może doszkolić się w kwestii prowadzenia Książki Przychodów i Rozchodów. W sieci pełno jest serwisów, w których znajdziemy poradniki i artykuły dla początkujących przedsiębiorców, takich jak Młody Księgowy czy Mały Biznes. Znajdziemy tam również kalendarz dat, o których musimy pamiętać względem różnych instytucji państwowych, wzory formularzy, itp. . Możemy również zapisać się na szkolenie z podstaw księgowości.

Plusem takiego rozwiązania jest oszczędność, jednak dość szybko może okazać się, że jest ona dość prowizoryczna. Jeżeli w sprawach księgowych jesteśmy zupełnymi laikami, wcześniej czy później popełnimy jakiś błąd – źle rozliczymy podatek, źle udokumentujemy ulgę podatkową, zapomnimy o złożeniu jakiegoś sprawozdania lub się z nim spóźnimy, przegapimy nowelizację prawa i nie zastosujemy się do niej. A taki błąd może kosztować więcej, niż gdybyśmy skorzystali z usług biura rachunkowego.

Samowystarczalność i oszczędność jest jednym z podstawowych błędów popełnianych przez początkujących przedsiębiorców. Jeżeli nie mamy głowy i czasu do rachunków, dokumentów i urzędów, lepiej nie porywajmy się z motyką na słońce. To tyczy się również tych, którzy dość szybko będą obracać dużą gotówką, którą będą inwestować, zaciągać pożyczki lub starać się o pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej.

Ile kosztuje profesjonalna księgowość?

Jeżeli zdecydowaliśmy się zlecić sprawy rachunkowe profesjonalistom, mamy kilka opcji do wyboru. Warto je rozważyć, bo często są konkurencyjne cenowo. Księgowość idzie z duchem czasu i postępem technologicznym, zatem możemy wybrać rachunkowość online. Na rynku jest mnóstwo firm oferujących taką usługę. W związku z tym i ceny bywają kuszące. Ofertę z interesującymi nas opcjami, czyli rozliczanie deklaracji dla ZUS i US, fakturowanie, a nawet więcej (m.in. kasa fiskalna, rozliczanie pojazdów, płace, ewidencje księgowe), możemy znaleźć już w cenie od 80 zł netto. Niektóre z wirtualnych biur rachunkowych oferują również, najczęściej za dodatkową opłatą, reprezentowanie klienta w urzędach. Jednak decydując się na księgowość on line, często sami musimy stawiać się w ZUS-ie czy skarbówce, biuro jedynie przygotowuje nam potrzebne dokumenty czy korekty.

Oferty biur rachunkowych online często są kuszące, jednak zanim się na konkretną zdecydujemy, sprawdźmy, komu chcemy powierzyć nasze finanse i dokumenty. Poczytajmy opinie na forach internetowych, popytajmy znajomych o ich doświadczenia i referencje. Lepiej wybrać firmę sprawdzoną i doświadczoną niż najtańszą na rynku.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami tradycyjnego kontaktu z księgowym, zapewne zdecydujemy się na stacjonarne biuro rachunkowe. Ceny takich usług w Warszawie wahają się w granicy się 200 zł netto miesięcznie (plus minus 50 zł), w zależności od tego czy jesteśmy płatnikiem VAT i ile dokumentów miesięcznie zgłaszamy. Jeżeli zarejestrujemy naszą działalność w mieście rodzinnym, w będziemy ją prowadzić gdzie indziej (np. w stolicy), warto zastanowić się nad wyborem lokalnej księgowej z miejscowości, w której będziemy podlegać pod ZUS i US. Będzie nas mogła reprezentować w tych instytucjach, abyśmy sami nie musieli stawiać się na każde wezwanie urzędu.

Kiedy wynająć księgowych

Choć zatrudnienie biura rachunkowego jest droższą opcją, ma wiele plusów. Zwłaszcza jeśli zgłosimy się do miejsca takiego jak to: http://www.alfasystem.legnica.pl. Jednak nie zdejmuje z nas odpowiedzialności za poczynania księgowych. W razie błędu popełnionego przez biuro rachunkowe to przedsiębiorca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności przez urząd skarbowy. Jednak ma prawo dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej, dlatego warto przed podpisaniem umowy upewnić się, że biuro ma wykupione ubezpieczenie OC, które jest zresztą obowiązkowe i w jakiej jest wysokości. Szczególnie ważne są zapisy w umowie – do czego zobowiązujemy księgowego, a czego sami musimy w ramach tej umowy przestrzegać. To będzie istotne w kwestii potencjalnych roszczeń. Wysokość OC może być także wskazówką, czy dane biuro podejmuje optymalne dla klienta rozwiązania, które niekiedy są dla tychże biur ryzykowne (np. interpretacja przepisów na korzyść przedsiębiorcy) czy też zachowują konserwatyzm księgowy. W końcu dobry księgowy powinien nam również doradzić, jak się rozliczać z fiskusem, by w kieszeni zostało nam więcej.

Kiedy warto zatrudnić księgową?

Na niezatrudnianie biura rachunkowego może się zdecydować przedsiębiorca zatrudniony na etacie, a swoją działalność prowadzący dodatkowo. Wówczas nie musi się martwić opłacaniem składek ZUS, bo robi to za niego zakład pracy. Jeżeli dodatkowo wystawia niewiele faktur i co miesiąc są takiej samej lub podobnej wysokości, na jego głowie pozostają już tylko podatki. W razie wątpliwości zawsze można się udać do urzędu i zapytać, czy dobrze się wyliczyło podatek.

Jeśli natomiast nasza działalność zakłada:

– pozyskiwanie wielu klientów

– wystawianie wielu faktur

– stosowanie różnych ulg podatkowych

– korzystanie z dotacji unijnych

– zatrudnianie pracowników

– wymaga dobrej znajomości prawa

zdecydowanie powinniśmy zatrudnić księgową.

Comments are closed.