content top
Kasy fiskalne – komu są potrzebne

Kasy fiskalne – komu są potrzebne

Obowiązek ewidencjonowania przy pomocy kas fiskalnych leży w kompetencjach większości przedsiębiorców. Osoby zwolnione z tego prawa wyróżnia rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wszystkie pozostałe, które nie zostały objęte tym prawem – zobowiązane są do korzystania z kas fiskalnych.

Kiedy na pewno nie jestem zwolniony z posiadania kasy fiskalnej?

Możemy mieć pewność, że powinniśmy zaopatrzyć się w kasę fiskalną, jeżeli nasz przychód roczny przekracza kwotę 20 000 złotych lub jego równowartość, jeżeli firma otwarta jest krócej niż rok. Wystarczy wyliczyć odpowiednia kwotę ze wzoru kwota wolna razy ilość dni działalności naszej firmy, podzielona przez ilość dni w roku podatkowym (czyli odpowiedni 365 i 366 dni w roku przestępnym). Jeżeli osiągamy przychód wyższy niż wynik owego równania – należy zaopatrzyć się w kasę fiskalną.

 

Czy mam obowiązek posiadania kasy fiskalnej, jeżeli prowadzę stoisko w miejscu pozbawionym prądu?

Ustawodawca zobowiązuje wszystkich przedsiębiorców do przestrzegania prawa bezwzględnie, jeśli chodzi o miejsce, w którym paragon ma zostać wystawiony. Dlatego sklepy typu fiskalne-kasy.com w swojej ofercie przewidują również przenośne urządzenia fiskalne.

kasy fiskalne Wrocław

fot: fiskalne-kasy.con

Na przykład kasa fiskalna Aclas Kos została stworzona z myślą o sprzedaży mobilnej oraz niewielkich stanowiskach kasowych – na przykład wyspach w galeriach handlowych. Aclas Kos jest niewielkich rozmiarów kasą, wyposażoną w akumulator o pojemności 1400 mAh. Dodatkowo posiada możliwość podłączenia jej zasilaczem do gniazdka sieciowego oraz podłączenia do zasilania z instalacji samochodowej. Dodatkowo jest bardzo lekka, ponieważ z rolką papieru fiskalnego waży nieco ponad pół kilograma.

 

Czy zakup kasy fiskalnej to duży wydatek?

Zakup kasy fiskalnej stanowi obowiązek większości przedsiębiorców. Koszt urządzeń waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Warto mieć na uwadze, że urządzenia muszą zostać w pełni zatwierdzone i spełniające wszystkie kryteria prawne. Dodatkowo mamy w obowiązku je zgłosić.

Cena urządzenia zależna jest zarówno od materiałów, z których zostało wykonane, jak i z pojemności pamięci i specyfikacji pozostałych podzespołów. Nie należy się jednak obawiać nawet najtańszych kas fiskalnych – są proste i wygodne w obsłudze i będą idealnym rozwiązaniem dla drobnych przedsiębiorców.

Dodatkowo ustawodawca przewidział zwrot części kosztów poniesionych na zakup kasy fiskalnej w art. 111 ust. 4 – Ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z niego, że „Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.”.

kasa fiskalna

Zakup kasy fiskalnej w większości przypadków jest obligatoryjny. Na rynku istnieje wiele modeli, które przystosowane są do różnego rodzaju przedsiębiorstw – od handlu obwoźnego, aż po wyspecjalizowane stanowiska kasowe do obsługi supermarketów. Istotne jest, by nie bagatelizować prawa i zakupić kasę fiskalną.

Dodatkowo ustawodawca przewidział możliwość otrzymania zwrotu poniesionych kosztów nawet do siedmiuset złotych. To bardzo korzystne prawo, szczególnie dla tych najmniejszych przedsiębiorców, który przychód został już objęty obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych. Zapis sprzedaży odbywa się nie tylko na papierze, ale też na kartach pamięci, dla których porty są wbudowane w nowoczesnych kasach fiskalnych.

Comments are closed.