Pracując za granicą, nawet sezonowo, muszą w wielu przypadkach rozliczyć się z uzyskanych przychodów zarówno w polskim, jak i zagranicznym fiskusie. Rozliczenie pit z Holandii jest w Polsce obowiązkiem każdego, kto ma tu swoje centrum życiowe, nawet jeśli formalnie cały jego dochód pochodzi z zagranicy. Na sytuacje takie przewidziano oczywiście rozwiązanie, które pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania – metoda proporcjonalnego odliczenia. Osoby rozliczające podatek z zagranicy mogą skorzystać także z tzw. ulgi abolicyjnej. Czym jest ulga abolicyjna i jak wpływa na zwrot podatku z Holandii?
Rozliczenie pit z Holandii w Polsce, czyli obliczenie podatku dochodowego od pozyskanych tam przychodów dla polskiego fiskusa jest obowiązkowe, opierając się na zasadach zbliżonych do opodatkowania przychodów krajowych. Jednocześnie jednak rozliczenie podatku z Holandii jest też konieczne w tamtejszym fiskusie, jako że to tam zostały uzyskane dowolnej wysokości przychody. W praktyce więc podatnik rozlicza się dwa razy z tego samego dochodu i na sytuacje takie prawo polskie przewiduje tzw. metodę odliczenia proporcjonalnego, pozwalającą uniknąć podwójnego opodatkowania.
Metoda ta pozwala na obliczenie podatku z dochodów zagranicznych tak samo jak od dochodów krajowych, przy czym zapłacony w Polsce podatek może być pomniejszony o podatek zapłacony za granicą. Podatek z dochodów zagranicznych należy rozliczyć w formularzu PIT-36 z dodatkowym załącznikiem PIT/ZG. Dla osób rozliczających w Polsce swoje dochody z Holandii możliwe jest także skorzystanie z tzw. ulgi abolicyjnej.
Ulga abolicyjna to metoda polegająca na zrównaniu obciążenia finansowego z tytułu podatku dochodowego dla podatników rozliczających zagraniczne dochody bez względu na stosowaną metodę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki jej zastosowaniu, od podatku płaconego w Polsce można odliczyć kwotę w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem ustalonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego, a podatkiem ustalonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją (czyli zwalniającej dochody zagraniczne z polskiego podatku). Ulgę abolicyjną wykazuje się w załączniku PIT/O. Dzięki zastosowaniu ulgi abolicyjnej, pracownicy zarabiający w Holandii i zobowiązani do rozliczania swoich podatków z dochodów zagranicznych w Polsce mogą być traktowani na równi z osobami, które ze względu na obowiązujące w innych krajach metody odliczania podatków zagranicznych są z obowiązku płacenia w Polsce zwolnieni (np. pracując w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii).
Jak działa ulga abolicyjna i dlaczego może sprawiać problemy w momencie należnego zwrotu podatku z Holandii? Sposób korzystania z ulgi abolicyjnej jest dość specyficzny – podatnicy są tutaj obowiązani w pierwszej kolejności obliczyć należny fiskusowi podatek z zastosowaniem określonych w ustawie zasad opodatkowania i dopiero to zobowiązanie pomniejszyć o ewentualną ulgę abolicyjną. Taki system odliczania oznacza, że przed zastosowaniem ulgi abolicyjnej podatnik odlicza od polskiego zobowiązania podatkowego podatek zapłacony za granicą, a zwrócona przez fiskus z tytułu rozliczenia pit z Holandii kwota jest doliczana do podatku polskiego w roku otrzymania zwrotu. Po zastosowaniu ulgi abolicyjnej zwrot podatku z Holandii zostanie doliczony do opodatkowania w Polsce w roku kolejnym, jako że wcześnie został odliczony w rocznym PIT.
Obowiązujące w Polsce prawo jak i prawo Holandii mówią jasno o tym, że każda osoba uzyskująca przychód w Holandii musi rozliczyć się z podatku zarówno w kraju pozyskania przychodu, jak i w kraju, w którym posiada swoje centrum życiowe, czyli w Polsce. Zarówno metoda odliczenia proporcjonalnego jak i ulga abolicyjna są dla takich osób sposobami na uniknięcie podwójnego opodatkowania i zapłacenie właściwej kwoty podatku odpowiednim organom. W tym z których odliczeń można skorzystać i w jaki sposób poprawnie obliczyć wysokości podatku można się jednak pogubić, dlatego pracując w krajach takich jak Holandia i rozliczając PIT z Holandii warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów, dostarczyć im właściwe i wymagane dokumenty i upewnić się, że wszystkie rozliczenia zostaną wykonane prawidłowo i terminowo.